hudební životopis

A jak to vlastně všechno začalo?

Můj vztah ke zpěvu, hudbě a textům se začal pravděpodobně rozvíjet už při poslechu prvních písniček, které si moje maminka zpívala doma při práci. Maminka si nejenom ráda zpívala, ale i ráda recitovala různé básničky a říkadla a já ji se zájmem poslouchal.

Nevím, kdy jsem složil svůj první verš, ale už na základní škole jsem se pokoušel o vlastní tvorbu v kapele Exploze, kterou jsme založili se spolužáky. V té době jsem také začal chodit do lidové školy umění, abych zdokonalil svou hru na kytaru.

Exploze

¨ Své první opravdové vystoupení jsem zažil ještě jako kluk v srpnu roku 1977 ve dvojici se svým bratrancem Milanem Knapem. Zpívali jsme a hráli jsme vlastní písničky a řešili v nich problémy tehdejšího světa. O dva roky později jsme začali používat název skupina Decibel, ale to už s námi hostoval na bicí Vláďa Hulák. A když se mě někdo náhodou zeptá, jak vlastně název Decibel vznikl, odpovím, že jsem jednoho dne náhodně otevřel Ottův naučný slovník a tam objevil slovo decibel, na kterém jsme se pak shodli, že to bude vhodný název pro naši skupinu.

Plakát Decibelu

Další moje hudební kroky vedly do skupiny Radial, do které mě na baskytaru hodil lano její kytarista, můj bývalý spolužák a spoluhráč ze skupiny Exploze, Petr Kefurt. Ve skupině Radial působily i dvě zpěvačky. Hráli jsme nejvíce převzaté věci a pod vedením kapelníka Ivana Jeřábka, který už bohužel není mezi námi, jsme dosáhli několika ocenění.

Radial ve zkušebně

Postupně nás všechny rozdělil nástup na základní vojenskou službu. Po vojně se začalo rýsovat opětovné působení ve skupině Decibel, která procházela mnoha proměnami. Ve čtyřčlenné sestavě, ve které jsem se usadil za bicí, jsme s bratrancem Milanem Knapem a kamarády Milošem Březinou a Milanem Vobrubou dosáhli asi největších úspěchů v době, když jsme nacházeli na naše koncerty a vystoupení kladný ohlas v tisku i mezi diváky.

Decibel před vystoupením

Časem postupně narůstala touha splnit si v hudbě i své soukromé sny. V Decibelu jsem hrál, zpíval, Decibel hrál i mé písničky, ale většinou jsem se dobrovolně podřizoval duchu rockové kapely, i když mě to táhlo především k vlastním romantickým písničkám, které jsem zatím psal do šuplíku. Vše se postupně začalo měnit, když mě můj kamarád Jakub Smolík seznámil s Markem Dobrodinským, který se ujal mých demosnímků, aby svým aranžmá dal písním profesionální podobu. Tak jsem na vlastní náklady vydal své první písničky na CD s názvem Splněný sen, na kterém můžete například slyšet i hlas Gábiny Goldové nebo kytaru Norbiho Kovacse ze skupiny Lokomotiva. Díky Markově trpělivosti, předáním mnoha jeho rad a zkušeností a i díky jeho kamarádskému přístupu jsem získal v roce 2003 první zkušenosti s natáčením ve studiu, konkrétně ve studiu Buton, které dnes již neexistuje.

Setkání s Markem Dobrodinským považuji za osudové. Díky jeho zkušenostem a díky jeho přístupu muzikanta profesionála, vděčím právě jemu za úspěch mých písniček. Povzbuzen výsledky našeho snažení, jsem se pustil do dalšího skládání. Za velký úspěch považuji i to, že si dvě mé písničky vybral na své CD „Řekni, že je nebe“ Jakub Smolík. Velmi mě potěšilo, že se i na dalším CD Jakuba Smolíka, „Láska se narodila o Vánocích“ objevila má píseň, konkrétně duet „Vánoční“, který Jakub nazpíval s talentovanou Viktorkou Genzerovou. Naše spolupráce s Jakubem tím neskončila, ale i nadále pokračuje. Jakub v současné době vybírá písně na své nové CD a oslovil i mne, tak to třeba vyjde do třetice.

V poslední době jsme s Markem Dobrodinským a jeho studiovou skupinou, dokončili u Marka ve studiu na tři desítky písniček a je v přípravě vydání mých dvou autorských CD a jednoho DVD u jednoho z našich předních vydavatelství, u vydavatelství Česká muzika, na kterém mimo mého sólového zpěvu budete moci slyšet ve dvou duetech i hlas dvou výborných zpěvaček, Elišky Jandové a Heleny Odstrčilové. V průběhu minulých měsíců jste mě mohli vidět zpívat především na akcích pořádaných agenturou Veronika a také jste mě mohli svými hlasy podpořit v soutěži 5. minut slávy. I díky Vašim hlasům, za které děkuji jsem se umístil ve finále této soutěže na 3.místě. Je to těžké skloubit vše dohromady. Mám i další aktivity a také své povolání, práci servisního technika. Nějaký čas mi zabrala i příprava materiálů pro tyto stránky, které máte právě možnost číst a prohlížet. Za jejich realizaci vděčím Martinu Šimonovi. Také jsem věnoval nějaký čas přípravě programu pro vlastní vystoupení, které jsem již představil prvním divákům. Budu velice rád, když se najde příležitost, abych mohl zazpívat i Vám.

Přeji Vám příjemný poslech mých písniček.

Váš Standa Čermák

9. července 2009

Copyright © 2008 - 2024 Standa Čermák • admin • webdesign: Martin Šimon